21 marca w SP10

21 marca jest Światowym Dniem Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z Zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z Zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości społeczeństwa o chorobie oraz promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim te osoby borykają się każdego dnia.

W naszej placówce 21 marca był świętem radosnym integrującym społeczność szkolną. W tym dniu uczniowie okazali solidarność z osobami z trisomią 21 i włączyli się w akcję społeczną pokazującą akceptację i zrozumienie.