WYSTAWA PRAC  KONKURSOWYCH Z „EKSPERYMENTU ŁAŃCUCHOWEGO” W URZĘDZIE MIASTA GLIWICE

Eksperyment Łańcuchowy jest konkursem organizowanym przez Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie we współpracy z Kołem Naukowym Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej UJ. Biorą w nim  udział grupy składające się z maksymalnie z 5 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich a także studenci. Zadaniem młodych twórców jest skonstruowanie urządzenia, które pozwoli – przy wykorzystaniu różnych zjawisk fizycznych i podzespołów począwszy od maszyn prostych po elektronicznie programowane mechanizmy – na przetransportowanie w określonym czasie  metalowej kulki. Podczas  finału przywiezione urządzenia są łączone w długie  łańcuchy – i stąd nazwa konkursu. Wielką atrakcją dla uczestników i zwiedzających jest obserwacja wędrującej kulki przez długi ciąg różnorakich urządzeń. Ocenie jurorów podlega umiejętne wykorzystanie zjawisk fizycznych, opis procesów dokonywany przez młodych konstruktorów,  niezawodność i złożoność urządzenia, a także kreatywność oraz estetyka wykonania. Drużyna ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 10 w Gliwicach (ZSP Nr 7) zajęła w konkursie „Eksperyment łańcuchowy” wśród szkół podstawowych czyli najliczniej obsadzonej grupie wiekowej I miejsce w kraju prezentując urządzenie „Kulka na ślubie w Gliwicach”. Zostało ono wykonane przez: Annę Para, Zuzannę Kwiecień i Ninę Horoszewicz. Uczennice piątej klasy wykazały się wiedzą, zdolnościami plastycznymi, ogromną kreatywnością, a przy tym jak twierdzą – świetnie się bawiły. Z gliwickiej SP10 do zmagań konkursowych przystąpiło 5 drużyn wspieranych przez rodziny oraz nauczycieli: Beatę Król, Justynę Szczeblewską i Mariolę Miksiewicz. Sukces  poprzedziły wielotygodniowe przygotowania uczniów, którzy zarówno na etapie koncepcyjnym jak i w czasie realizacji oraz przy niełatwym etapie transportu do Krakowa – mogli liczyć na wsparcie ze strony nauczycieli i rodziców. W obecnych czasach postęp technologiczny i cywilizacyjny jest uzależniony głównie od ludzkiej kreatywności, ale młodzież gliwickiej „Dziesiątki” udowodniła, że w XXI wiek możemy wkraczać bez obaw i kompleksów.