Gamifikacja/grywalizacja

Spacer edukacyjny odbył się w klasie 8b na chemii u p. Anny Nogaj, w klasie 4c na godzinie wychowawczej u p. Mariusza Pawlicy oraz klasie 4a na języku angielskim u p. Magdy Maczionsek.

Celem spaceru było podzielenie się swoim doświadczeniem ze stosowaniem metody aktywizującej gamifikacji (grywalizacji) przy wykorzystaniu aplikacji Kahoot bądź platformy Kahoot.com na różnych przedmiotach szkolnych oraz podczas różnych fragmentów lekcji.

Gamifikacja, czy też inaczej grywalizacja, to zastosowanie elementów gier poza ich kontekstem w celu zaangażowania i motywowania uczniów do działania, a przy tym promowania zdobywania wiedzy oraz nabywania umiejętności rozwiązywania problemów.

Istotą jest stworzenie systemu, w którym uczniowie jako gracze biorą udział w wyzwaniu z określonym zasadami, bazując na współpracy i informacji zwrotnej. Nagrodami za wyniki w grze mogą być odznaki, punkty, zdobywanie kolejnych poziomów.

Wszystkie działania uczniów mają limit czasowy, jest on szczególnie istotny, ponieważ podnosi poziom mobilizującego typu stresu, motywuje do działania oraz sprawia, że uczniowie są skupieniu na wykonaniu zadania.

Kolejną korzyścią zastosowania gamifikacji jest wprowadzenie ucznia do bezpiecznego środowiska, gdzie może nabywać wiedzę i doświadczenie metodą prób i błędów, bez konsekwencji. Pozwalanie uczniom na porażkę zachęca do odkrywania i zgłębiania wiedzy, pobudza ciekawość. Takie działanie wykorzystuje elementy uczenia się poprzez odkrywanie (inquiry-based learning).

Wiedząc, że istnieje możliwość ponownego rozpoczęcia gry, uczniowie mają poczucie wolności i autonomii, co przekłada się na różnorodność strategii i wyborów w grze. W zasadzie uczniowie wyczekują takich lekcji, podczas których mogą popełniać błędy. Kilkukrotne popełnianie błędów przed osiągnięciem sukcesu podnosi jego wartość i daje możliwość autorefleksji, a sam proces staje się bardziej przyjazny dla ucznia.W obecnych czasach, to gry „uczą nagradzania za wysiłek, nie karząc przy tym za porażkę”

Zalety wykorzystywania aplikacji Kahoot w klasie:

  • angażujące, interaktywne lekcje lub fragmenty lekcji,
  • wysoki poziom motywacji u uczniów, wzmacniany dzięki wybieranym postaciom oraz trybom gry,
  • duża ilość gotowych do wykorzystania kahootów dla różnych przedmiotów oraz poziomów nauczania
  • natychmiastowa informacja zwrotna dla uczniów oraz o uczniach dla nauczyciela,
  • możliwość używania w trybie zespołowym dla promowania rozwoju kreatywności oraz współpracy między uczniami.