Wychowanie do życia w rodzinie

Szanowni Rodzice
Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej, wychowanie do życia w rodzinie jest integralną częścią wychowania ogólnego. Rodzina i jej środowisko stanowi najważniejsze ogniwo w procesie wychowawczym, a zadaniem szkoły jest wspieranie rodziców w tym zakresie. Rozumiejąc
konieczność wszechstronnego przygotowania dzieci do życia we współczesnym świecie, nauczyciele wychowania do życia w rodzinie w sposób przemyślany i zorganizowany przekazują rzetelną wiedzę, wpływają na kształtowanie osobowości, promują zdrowy styl życia oraz pobudzają do podejmowania odpowiedzialnych decyzji.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 2 czerwca 2017 r. zajęcia wychowania do życia w rodzinie  są realizowane w klasach IV – VIII szkoły podstawowej.
https://www.ore.edu.pl/wp-content/uploads/2017/05/wychowanie-do-zycia-w-rodzinie.-pp-z-komentarzem.-szkola-podstawowa-1.pdf

Zasady uczestnictwa w zajęciach wychowania do życia w rodzinie:
A) Dobrowolność udziału w lekcjach wychowania do życia w rodzinie wynika z respektowania prawa rodziców jako pierwszych i najważniejszych wychowawców swoich dzieci.
B) Uczeń niepełnoletni nie bierze udziału w zajęciach, tylko wtedy, jeżeli jego rodzice zgłoszą dyrektorowi szkoły  w formie pisemnej  rezygnację z udziału ucznia w zajęciach. 
C) Uczniowie, których rodzice nie zgłosili pisemnej rezygnacji są zobowiązani do obecności na wszystkich lekcjach.
D) Zajęcia wychowania do życia w rodzinie nie podlegają ocenie i nie mają wpływu na promocję ucznia do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły przez ucznia.
E) Uczniowie uczęszczający na zajęcia otrzymują wpis na świadectwie szkolnym.

Tematyka i zasady organizacji zajęć wychowania do życia w rodzinie:
A) Na zajęciach WDŻ omawiane są tematy związane z wartością rodziny i jej zadaniami.
B) Omawiane są zagadnienia dotyczące przyjaźni, koleżeństwa, samowychowania, rozwijania własnych zainteresowań, rozwojem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym.
C) Uwzględniane są również tematy ściśle związane z programem profilaktyczno – wychowawczym szkoły w obszarze uzależnień i zagrożeń płynących z różnych źródeł.
D) Mówimy o tolerancji i poszanowaniu innych kultur, ras, religii i szacunku do każdego człowieka. Tematy zajęć dostosowane są na danym poziomie do możliwości percepcyjnych uczniów.
E) W każdej klasie jest 9 lekcji wspólnych i po 5 lekcji w grupach jednopłciowych – zajęcia odbywają się wtedy co drugi tydzień. Lekcje z podziałem na grupy obejmują tematy związane z okresem dojrzewania.
F) Od roku szkolnego 2022/2023 pracujemy na programie „Wędrując ku dorosłości” Program nauczania wychowania do życia w rodzinie dla uczniów klasy 4 szkoły podstawowej, autorstwa Teresy Król.

Nauczyciele prowadzący zajęcia:
Edyta Halwa
Józefa Kłos